Jdu do voleb. Podívejte se proč

Přijal jsem nabídku vést kandidátku Strany zelených ve Zlínském kraji pro nadcházející volby. Děkuji svým kolegům za důvěru a pro vás všechny ostatní možná dlužím objasnění tohoto kroku.

Ve zkratce: Chci pomoci

  • Politika je složitá věc, ale když rezignujeme a necháme ji dělat pouze nekompetentní nebo nemorální jedince, nebudeme se mít lépe. Nežiju s přesvědčením, že mám rozhodovat o osudu této země – ale ti, kteří by to dle mého měli dělat, často stojí bokem. Takže chci pomoci.
  • U Strany zelených mě  oslovily programové cíle, přesahující horizont vlastní peněženky.
  • Vím jak využívat moderní technologie pro řešení problémů současnosti. Alespoň některých.

A podrobněji: Jsem zvyklý propojovat lidi, hledat příležitosti a řešit problémy

Ve všem co dělám se snažím propojovat lidi, hledat příležitosti a řešit problémy – ať už jsou to problémy našich klientů v eSports.cz nebo problémy špatně fungujícího státu v rámci projektu Datablog.cz. Rád bych tyto zkušenosti využil a přinesl do veřejného života nová a aktuální témata: zejména taková, která využívají možnosti moderních technologií k řešení problémů dneška.

Dostupnost informací může stejně tak zlepšit fungování státu jako přinést nové (a k přírodě šetrné) pracovní příležitosti. Navíc více než 12 let podnikám a vím, co české podnikatele trápí – z mého pohledu to nejsou vysoké daně, ale třeba nesmyslná byrokracie nebo slabá pomoc při snaze pronikat na zahraniční trhy.

Nechci se přeceňovat, chci inspirovat

Ne že bych žil s přesvědčením, že jsem já ten vyvolený, kdo má rozhodovat o osudu této země. Nebo že bych měl za cíl se stát profesionálním politikem. To v žádném případě. Naopak se takřka každý den přesvědčuju o tom, že je kolem nás mnoho lidí, které bych ve vedení měst, veřejných institucí nebo celého státu viděl mnohem radši. Ti lidé jsou různí, mají však jedno společné: pro své veřejné angažmá (zatím) nenašli ten správný důvod, okamžik nebo motivaci.

Zároveň bych tedy svým krokem rád inspiroval druhé, aby i oni v sobě našli energii více se věnovat světu kolem nás. Ten svět to určitě ocení. Politika je složitá věc, ale když rezignujeme a necháme ji dělat pouze nekompetentní nebo nemorální jedince, nebudeme se mít lépe.

A proč Strana zelených? Zde jsou moje tři důvody:

1) Je to tradiční, leč nezkorumpovaná strana s jasně ukotvenými hodnotami, vycházející z postoje velké rodiny zelených stran v Evropě. Nejsme projekt na jedno použití, lidé se v SZ angažují dlouhodobě a mají za sebou výsledky. Ne vždy je to zábava a 100% efektivní trávení času – naopak  je to často nuda v podobě nekonečných diskusí a nutnosti hledat kompromisy. Ale i o tom je demokracie. Nevěřím na to, že existuje jediná pravda a jediná správná cesta, jak spravovat stát.

2) Snažím se v životě dělat s lidmi, kterým věřím. A v SZ a kolem ní jich je velmi mnoho – proto věřím, že až půjde do tuhého, nezklamou. Samozřejmě nemohu dát ruku do ohně za každého, ale snažím se lidem důvěřovat.

3) Oslovily mě programové cíle, přesahující horizont vlastní peněženky. Zelení si uvědomují složitost současného světa i to, že neexistují jednoduchá řešení jeho problémů. A také naši zodpovědnost za tento svět. Nutí mě to přemýšlet nad tím, co dělám.

Budu rád, pokud vám budu moci odpovědět na dotaz, proč byste měli zrovna vy dát důvěru Straně zelených. Klikněte na ask.fm/michalberg a napište mi, jaké téma je pro vás důležité. Já se vám budu snažit odpovědět, co pro vás jako Zelení máme.