Veselka je ukrajinsky duha

Poslední půlrok pro mě znamenal obrovskou hromadu zážitků, setkání a nových objevů. Mám za sebou organizaci barcampu i blešího trhu nebo tři skvělé akumulátory s limi okolo zelených. Debaty s europoslancem, senátorku i vsetínskými seniory. Výlety do Sudet i do Kodaně. Start projektů Skutečně zdravá škola a Vsetínské fórum. Nervydrásající hokejovou sérii Opava-Vsetín. Večeři v domácí restauraci i koncert Mňágy v Opicích. Přednášky pro byznysmeny i studenty gymnázia. Pracovní cesty za novým podnikatelským dobrodružstvím, další růst naší firmy a další šikovné lidi v ní.

Prostě všechno, co mě baví a naplňuje.

Zní to všechno příliš optimisticky? Znělo by – nebýt stovek mrtvých v ukrajinské občanské válce, jen několik stovek kilometrů odtud. Profily zastřelených účastníků Majdanu – kluků a holek, které jsme klidně mohli mít na facebooku mezi přáteli – mi připomněly, že všechno co máme za jasné, dané a bezpečné, se může velmi rychle zhroutit, pokud se o svět kolem sebe nebudeme zajímat.

Přes všechen optimismus nás totiž podle všeho nečekají lehké časy a symbolická duha, znamenající štěstí, se nad Ukrajinou, ale i všude jinde, bude objevovat jen na velmi krátké chvíle.

A i proto mne těší, že při tom všem mám vedle sebe někoho takového, jako je Klárka. Protože když čekáte těžké časy, hodí se na to mít někoho silného po boku, s kým dokážete táhnout za jeden provaz.

A proto dám hlas ve volbách zeleným. Kterýkoli z našich kandidátů v Bruselu neudělá ostudu a bude tam přínosem. Většinu z nich znám osobně, jsou to schopní lidé a nemám pochybnosti o tom, že v zelené frakci v europarlamentu budou pokračovat v tom, co již dosavadní zelení europoslanci dokázali prosadit: vyšší ochranu soukromí i svobodný internet, politiku odpovědnou vůči životnímu prostředí a hlavně takové kroky, které Evropě přinesou dostatečnou sílu čelit nedemokratickým výzvám zvenčí i uvnitř sebe samé.

Ve srovnání se zbytkem světa se máme velmi dobře. Tento stav ale není automatický a můžeme si jej udržet jen tak, že se budeme zajímat o věci kolem sebe. Ať už to začíná tím, že půjdeme uklidit ten potok, budeme prosazovat protikorupční opatření mezi českými poslanci nebo že budeme spolupracovat na evropské úrovni – a nikoli se snažit od těch druhých co nejvíce urvat.

Na veselku nám přijedou přátelé ze všech koutů světa. Polsko, Sýrie, Rusko, Slovensko, Ázerbajdžán. Pro mnohé z nich to znamená prodrat se byrokratickou džunglí s nejistým výsledkem, než dostanou potřebné razítko do pasu. Třeba právě tihle lidé nám můžou pomoci si uvědomit, co všechno nám Evropa dává a o co bychom se měli – společně s ostatními Evropany – starat. Je to jako ve vztahu: když přichází těžká doba, nikdo by na to neměl být sám.

Děkujeme vám za vaše přání ke svatbě – i za vaše hlasy ve volbách. A když v sobotu na veselce uvidíte duhu, bude to dobré znamení.