Moje inspirativní osobnosti roku 2013

Kdo mě letos inspiroval, potěšil nebo zaujal? Stejně jako vloni a předloni přináším seznam mých inspirativních osobností uplynulého roku.

Matěj Chytil

S Matějem jsem se potkal poprvé v létě a moje nedůvěra v jeho schopnosti trvala asi tak pět minut. Matěj Chytil nám dělal manažera volební kampaně Strany zelených, předtím jste se s jeho prací mohli setkat například v rámci aktivity Vodňany žijou nebo kampaně Zachraňte kyselku, za kterou stál. Zatímco každého při osobním setkání zaujme nejspíše Matějova energie, se kterou se snaží motivovat všechny kolem sebe a kterou vkládá do svých aktivit, mě na pohled druhý zaujala i nesmírně hluboká schopnost věci analyzovat a promýšlet. To, co je na první pohled spontánní drajv, je u Matěje obvykle postaveno na širokém přemýšlení a schopnosti podívat se na problém z více stran. Nejen tohle je věc, kterou mě Matěj inspiruje a díky které bych s ním rád spolupracoval i nadále.

Petr Svoboda

Petr je majitelem a kapitánem ostravské internetové firmy Netdevelo, která se specializuje na tvorbu eshopů. To, jakým způsobem Petr svoji firmu řídí, je pro mnohé dosti netradiční (velká otevřenost, důvěra v jednotlivé pracovníky, způsob práce s klienty), ale ukazuje se, že firma mu šlape, Petr neustále hledá nové programátory a lidé u něj pracují rádi. Kromě toho se Petr o své myšlenky nejen o podnikání dělí na svém blogu petrsvoboda.com a docela mě zaujal i jeho experiment v podobě cesty do jihovýchodní Asie, kterou pojal nejen jako dovolenou, ale také jako hledání nových trhů a kontaktů pro svůj byznys (více zde). A v neposlední řadě pořádá Petr s Netdevelem v Ostravě ve volném čase konference, přičemž podle některých byl jejich letošní Barcamp ještě lepší než náš vsetínský, což je tedy pořádně hozená rukavice ;)

Petr Němec

Je o mě obecně známo, že nemám právníky moc v lásce, naštěstí mezi nimi existují lidé jako Petr Němec, kteří jejich obraz dokáží vylepšovat. Právník-aktivista, který nejprve vyrazil do boje advokátní s komorou, která chtěla mladým právníkům prodloužit nutnou dobu koncipientní praxe, aby potom zaznamenal úspěch, když donutil Komerční banku přestat účtovat poplatky za vedení hypotékového účtu. Jak píše ve svém shrnutí letošního roku, dobojováno nicméně ještě zdaleka není (rozhodovat bude Ústavní soud).

Svoji aktivitu jdeto.de rozšířil ve spolupráci s kolegou Tomášem Pospíšilem do podoby projektu www.hromadnezaloby.cz, který v sobě spojuje netradiční právnický aktivismus s podnikáním a alespoň v některých případech srovnává mnohdy nerovné postavení spotřebitelů vůči velkým korporacím. Co mě na tom inspiruje nejvíc? Jednak skutečnost, že původní nápad na vracení poplatků Petr de facto zkopíroval díky znalostí rozsudku německého ústavního soudu (což ukazuje na to, jak důležité je sledovat co se děje ve světě), a druhak schopnost podat složitou právnickou mluvu jednoduše, tedy tak, aby tomu rozuměl skoro každý. Což je zase odkaz na důležitost designu služeb, pod které patří i právnické služby.

A i kdyby neudělal nic z předešlého, tak by zde měl místo za svůj suchý humor na twitteru: twitter.com/semsuchar

Vašek Müller

Vaška zřejmě většina z vás nezná, snad jen pokud jste náhodou před mnoha lety nesledovali obskurní časopisy věnující se folkové muzice. Ale to nevadí, tohle jsou moje soukromé inspirace;) A proč Vašek? Když si odmyslím naše dlouhé rozhovory u vína, které obvykle dokáží obsáhnout mezinárodní politiku, nejnovější hudební objevy world music či aktuální formu hokejistů opavského Slezanu, pak vyplave na povrch zejména samozřejmost, se kterou Vašek dokáže sladit vše, co se od plnohodnotného života očekává. Nemusí číst americké příručky o work/life balance, aby dokázal řídit svoji malou firmu, trávit čas s rodinou, cestovat, obchodovat s vínem, číst, vymýšlet nejrůznější kulturně-gastronomické aktivity nebo propojovat zajímavé osobnosti nejen v Opavě a okolí. V červnu si určitě nenechte ujít Hradecký slunovrat, minifestival hudby a vína na zámku v Hradci nad Moravicí, za kterým stojí Vašek a zajímaví lidé, které dal dohromady v rámci vznikajícího spolku Sliesia art.

Klárka Bažantová

Lektorovat o lidských právech v Nechorech u Hodonína i v Ázerbajdžánu, zorganizovat megaúspěšný festival Projektovat a stavět, dotáhnout do konce lokální vsetínskou vzpouru v kauze Náměstí svobody nebo pomoci vyslat do světa několik desítek mladých lidí v rámci studentského spolku Be International – to všechno a mnoho dalšího Klárka v posledním roce dokázala. Právě na vánočním večírku BeInt, na kterém se bavilo, plánovalo a bilancovalo skoro sto lidí, se znovu potvrdilo, že velké věci vznikají z malých nápadů jen díky odhodlání. Před pár lety se Klárka s několika spolužačkami z univerzity rozhodla založit studentský spolek a výsledkem je široká komunita mladých a aktivních lidí, kteří se v dnešním světě v žádném případě neztratí. S trochou nadsázky bych si dovolil říct, že v mnoha případech jim účast na mezinárodních projektech Be International mohla dát do života i více než samotné studium na FSS v Brně;)

A kromě této obrovské motivace, propojování a tvorby koláží pro všechny kolem sebe dokáže Klárka neustále myslet dopředu, plánovat svoje další kroky a pro všechny tyto své kroky hledat ten největší smysl. A taky mi pere ponožky, nevadí ji myši v barmském vlaku ani dekadentní panamské šantány.

Zkrátka, koho jiného bych si mohl přát, aby mě mohl inspirovat každý den? Na svatbu jste zváni všichni ;)