Sedm mých inspirativních osobností roku 2011

Hodnocení uplynulého roku je možné postavit různě. Můžu se ohlednout za tím, kde všude jsem byl, co všechno jsem zažil nebo se mi podařilo dosáhnout. Rok 2011 pro mě bude ale ze všeho nejvíc rokem seznámení s mnoha zajímavými lidmi. A ze všech, které jsem měl tu čest v letošním roce potkat, jsem se rozhodl vybrat sedm osobností, které mě nejen inspirují, ale také ve mě vzbuzují naději, že v mnoha oblastech to s námi ještě není tak špatné.

Jiří Skuhrovec

Prvním z nich je Jirka Skuhrovec, spolutvůrce projektu zIndex.cz, známkujícího zadavatele veřejných zakázek. Se svou původně studentskou protikorupční aktivitou se se svými kolegy dokázal dostávat poměrně pravidelně na stránky českých novin a nechyběla zmínka ani na webu The Economist.

Jirka je zároveň člen podpůrného týmu vládní rady NERV a docela pravidelně a navíc velmi erudovaně bloguje na Aktuálně.cz o výsledcích práce svého týmu a všem co s tím souvisí. Před koncem roku se mu navíc podařilo spustit projekt VášMajetek.cz, který je podle mě skvělým příkladem aktivity, který může tvůrcům vydělat peníze a zároveň pomoci zprůhlednit české korupční prostředí. A z toho co vím, to není poslední nápad, se kterým Jirka přišel a dotáhl do konce – a na ty další se fakt těším.

Olga Biernátová

Knihovnice, zpěvačka, specialistika na online marketing a kdoví-co-ještě Olga Biernátová je v tomto seznamu výjimkou – na rozdíl od zbývajících šesti se spolu známe už delší dobu, ale za letošek si zařazení mezi inspirativní osobnosti zaslouží opravdu moc. V únoru se nechala přesvědčit, aby vystoupila před bandou geeků na vsetínském Barcampu (video zde) a od té chvíle se její usilovná snaha o změnu vnímání toho, co si lidé vybavují pod slovem „knihovna“, nedala zastavit.

Olga o knížkách a knihovnách publikuje článkyzpívá písně, přednáší na konferencíchbloguje a tweetuje. Sama si je vědoma toho, že knihovny nejsou dokonalé, nejsou všechny úžasné, bez bariéra a problémů. Ale pro mě je její snaha důkazem toho, že jeden jediný člověk může dokázat rozhýbat svůj obor natolik, že jej může za pár let změnit k nepoznání.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek asi ani neví, že když v zimě onemocněl a na Barcamp do Vsetína za sebe poslal náhradu v osobě Honzy Bočka, dal tím neúmyslně a zprostředkovaně vzniknout projektu MapyHazardu.cz. Jeho další inspirativní počiny letošního roku však už byly čistě úmyslné: Projekt ZitBrno.cz, kterému Michal za všechny jeho tvůrce propůjčil mediální tvář a jméno, je pro mě jednou z nejdůležitějších a nejzajmavějších aktivit, které u nás za posledni roky vznikly. Pro někoho to může být pouze více či méně vtipná satira z Brna, pro mě je to ale důkaz toho, že lidem není apatie a nezájem o své okoli vlastní, ale že velmi záleží na tom, jakým způsobem se u nich ten zájem vzbudí.

Jak říká Michal v této přednášce, „satira nemá cíl, satira má smysl. Díky tomu, že si z toho děláme legraci, tak si lidé uvědomují, že některé věci nejsou normální a neměli by si je nechat líbit.“ Díky ŽitBrno.cz se lokální politika dostává k lidem, kteří si noviny nekoupí a nikdy by se o to, co se děje na magistrátu, nezajmali.

Bylo zajímavé sledovat, jak se Michal Kašpárek v průběhu jediného roku z novináře a publicisty na volné noze změnil v podstatě v aktivistu – protože být aktivistou má mnoho podob a satira je jednou z nich. Ostatně, Michalovo aktuální PF to vystihuje úplně nejlépe.

A aby bylo jasno, že Michal Kašpárek nerovná se pouze Žít Brno, odkážu vás na jeho archiv článků na Finmag.cz, který pro mě představuje už dnes skvělé čtení o tom, o čem budou mainstreamová média psát až přístí rok, pokud tedy vůbec. A zapomenout nesmím ani na projekty PoznejBrno.cz a BrnoNow.com, tedy českého a anglického průvodce největším českým městem (protože Praha není město, Praha je kraj:).

Matěj Hollan

Pokud se ve vašem městě nebo obci v poslední době začala řešit problematika rušení hracích automatů, je velmi pravděpodobné, že v tom má prsty Matej Hollan. Už zmíněné MapyHazardu.cz, za kterými kromě Matěje stojí hlavně megašikovný programátor z Valmezu Michal Valoušek, výazně pomohly zvýšit povědomí o této problematice a Matěj jako největší expert u nás dokázal v podstatě sám spustit lavinu, jejímž výsledkem je výrazné omezování množství automatů v mnoha městech.

Na svém blogu publikuje nekompromisní články i na další témata, nicméně neústupnost a neuvěřitelné nasazení v boji proti automatům mu vynesly kredit i u jeho hlavních protivníků na straně státu, tedy ministra Kalouska a poslance Farského. (Samozřejmě je otázkou, nakolik o něco takového člověk vůbec stojí:) A manuál, ve kterém Matěj radí, jak mohou města a obce bojovat proti hazardu, se dostal do emailové schránky všech měst a obcí v ČR, takže v tuto chvíli se už žádná radnice nemůže vymlouvat, že neví „jak na to“.

Automaty a boj proti nim vám mohou být třeba ukradené, ale mít každý problém v České republice svého Hollana, asi by to tady vypadalo jinak. Nepřekvapí pak, že Matěj jako zdatný mystifikátor také patří do týmu ŽítBrno.

Adam Gebrian

Architekta Adama Gebriana, který dělá vše možné, jen nenavrhuje domy, jsem viděl poprvé na vlastní oči letos na Zlínském jaru, což byly diskuse se zajímavými hosty nad stavem naší společnosti. Ze všech jeho myšlenek jsem si nejvíc zapamatoval jednu: když se vám něco líbí, neberte to jako samozřejmost, ale dejte to najevo.

Tento „Gebrianův axiom“ se snažím od té chvíle uplatňovat co nejčastěji a lidi známé i neznámé za to, co považuju za dobré, oceňovat. „Ako človeka neustále pochybujúceho o sebe a o svojej práci, ma Vaše slova velmi a zásadně potěšili,“ napsal mi například Juraj Kušnierik, autor krásné knihy o islandské muzice Hudba ostrova, kterému jsem napsal krátký email a poděkoval mu za opravdu zajímavé čtení.

Ale zpátky ke Gebrianovi: píše o architektuře blog, má vlastní talkshow Bouránína Radiu Wave a dělá plno dalších věcí, které jsou zajímavé i pro mne, jako člověka mimo architektonický obor. Adam totiž dokáže klást otázky, které jsou často platné i v jiných oborech, než je jen architektura – a přestože s ním nemusíte vždy souhlasit, nutí vás k přemýšlení, a to je důležité. Ostatně, o tom, co a jak všechno dělá, si můžete udělat dobrý obrázek z jeho parádní přednášky Bourání klišé z loňského TEDx Brno. A já můžu dodat, že jsem byl rád, když jsem mohl Adamovi za to, co dělá, na letošním TEDx v Brně osobně poděkovat.

Viktor Zeman

Jediný zástupce čistě podnikatelské sféry na tomto sezamu je spolumajitel slovenské firmy Quality Unit Viktor Zeman. Když jsem hledal zajímavé osobnosti, které by mohly vystoupit na pražské konferenci Webexpo, zaznamenal jsem, že výrobce světově rozšířeného software Post Affiliate Provlastně sídlí v otřískané budově univerzitních kolejí v Bratislavě a jsou to úplně normální chalani.

Dvakrát jsme se s Viktorem viděli a bavili se o tom, jak on dělá svůj byznys a byl to pro mě důkaz, že i se skromným a otevřeným přístupem se dá prorazit a dělat byznys na celosvětové úrovni. Na přednášce na Webexpu se Viktor o své postupy a tipy neváhal podělit s publikem, podobně jako na tomto videu.

A co mě na Viktorovi inspiruje? Že se snaží svoji firmu budovat dlouhodobě, nikoli s vidinou toho, že ji za pár let prodá a bude si užívat vydělaných milionů, ale že ji třeba jednou předá svým dětem. To je přístup, který se v dnešní době plné rychlokvašených start-upů jen tak nevidí a je mi obecně velmi blízký. A Viktorovi a jeho kolegům přeju hodně úspěchů!

Peter Kunder

Sedmá inspirativní osobnost nás zavede také do Bratislavy. Investigativní novinář Peter Kunder (jeho blog na SME.sk, který je jednou z hlavních postav neziskovky Aliancia Fair Play, se dlouhodobě věnuje kauzám v temné spleti slovenské politiky, justice a byznysu. Spolu s programovou šéfkou Aliance Fair Play Zuzanou Wienk a dalšími kolegy stojí také za několika skvělými projekty v oblasti datové žurnalistiky, jako jsou zNasichDani.skOtvorenéZmluvy.sk nebo Datanest. Více o Alianci Fair Play najdete v tomto rozhovoru na Datablog.cz.

Na protikorupčním workshopu v Praze, kde jsem se s Peterem seznámil, mě nejvíce zaujala vytrvalost, se kterou se neustále Peter a jeho kolegové znovu a znovu vrhají do bahna slovenských kauz. Více než deset let neustálého poznávání toho, jak jsou některé věci neuvěřitelně špatně a vyřešit se z nich daří jen malé procento, by slabší povahu asi úplně zdeptalo a znechutilo. Peter a jeho kolegové však odvádí Slovensku neuvěřitelně důležité služby v oblastech, kteér zajímají jen velmi málo lidí a v tuto chvíli nevidím u nás pro Alianci Fair Play odpovídající protějšek. Samozřejmě, je to způsobeno i tím, že situace na Slovensku je v mnoha oblastech ještě zřejmě horší než u nás a proto dokáže vygenerovat i silnější bojovníky, ale asi by všichni přivítali stav, ve kterém by těchto investigativních watchdogů bylo třeba méně a méně.

 

Nenašli jste se na tomto seznamu? To je dobře! Uvedená sedmička je přece jasným důkazem toho, že měnit svět, inspirovat druhé a nepromarnit svůj život zbytečnostmi můžete i vy. Nikdo z téhle sedmičky není žádným supermanem, naopak jsem přesvědčen, že všichni by mi řekli, že na tom seznamu nemají co dělat. Takže moje přání pro rok 2012 je jasné: dělejte všechno pro to, abych za rok mohl na tento seznam zařadit i vás;)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × three =