TEDx Brno 2011 – zhodnocení soboty plné myšlenek

Podtitulem sobotní akce, jejímž smyslem je šíření inspirativních myšlenek, bylo bourání stereotypů. A u většiny přednášek k němu došlo. Předem děkuju všem okolo MapyHazardu.cz za to, že v sobotu neměli čas a na TEDx jsme se tak s Michalem Valouškem dostali v roli hostů, přebírajících cenu TEDx počin právě za tento web.

Monika Barton: Tři a půl příběhu ze Southlandu 
Víc než samotná přednáška mě zaujala sympatická Monika Barton při následně diskusi ve frontě na kafe. Více vyučujících na vysoké školy s takovýmto pohledem na svět.
Vladimír Franz: Soustavně upadající víra ve vzdělanost a vědomí souvislostí na přelomu tisíciletí 
Dokážu si představit že výuka pana Franze na AVU nutí jeho studenty k brutálnímu přemýšlení, argumentaci a silnému propojování znalostí s obhajobou vlastního názoru. Proud informací a myšlenek završený silnou pointou. Výzva ke konzervativnosti zněla z úst potetovaného Franze opravdu nečekaně.
Úžasné, bez jediného slabého místa. Dnes už legendární TED talk.

 

Renata Veselská: Věda a svědomí

Vystoupením sice trochu strohé, ale obsahově nabité téma svědomí ve vědě. Paní Veselská pokládala otázky bez odpovědí, protože to je smysl etiky – pokládat otázky.

Oldřich Botlík: Ještě že děti neučí mluvit škola
Prosím, proč ten pán není ministrem školství?!?! U této přednášky mi nejvíce zatrnul ten známý pocit, který mě přepadne na podobných akcích – ostrovech pozitivní deviace. A sice – jak by tahle země mohla vypadat a jaký by měla skvělý potenciál, kdyby ji řídili lidé jako pan Botlík?
Zoja Mikotová: Mluvit rukama, rozumět očima 
Poezie a divadlo neslyšících. Krásné zklidnění, pocitová a hluboce lidská záležitost.
15 minut na téma jak je důležié propojit správné lidi, protože pak jsou možné doslova i zázraky.
Rod Paton: Lifemusic – Broukáním živ je člověk!
Úloha hudby v životě člověka – moje oblébené téma a navíc i ve skvělém provedení, včetně aktivizace publika. Jedna z nejlepších přednášek
Radim Polčák: Informační fetišismus a umění odpouštět
Úžasné divadlo na téma informační přesycenost. Ve skvělé angličtině, se kterou zřejmě neměl nikdo problém, a která přednášku podle mě posunula ještě dál, než kdyby zazněla česky.
Ratnesh Mathur: Rozmanitost práce – štěstí a zlaté ručičky
Asi jsem to nepochopil, angličtina pana Manthura taky nebyla přímo oxfordská, takže jsem sice desetkrát byl seznámen s tím, kde a odkdy dokdy řečník pracoval, ale co konkrétně udělal doteď nevím, a už vůbec nevím, jaký stereotyp to mělo rozbourat mimo informace že Indie != softwarový outsourcing.
Zjednodušování jakožto způsob předcházení problémům. Podle mě je tady obrovský prostor se tomuto tématu věnovat – vše co souvisí s uživatelským prožitkem veřejného prostoru, veřejných služeb, služeb státu a podobně.
Tomáš Turek: Smysluplnost rozhlasového vysílání pro mladou generaci  
Záměr dobrý, ale jiný konkrétní důkaz proč je opravdu veřejnoprávní rozhlas důležitý, než že by měl být jakýmsi filtrem balastu, nám podán nebyl. Škoda, Radio Wave mám rád.
Kateřina Šedá: Barák jsme nenašli, je v Temži
Reality hack jak má být. Úžasné zpestření, tohle je potřeba dostávat mezi lidi. Dokonalost.
Milan Kniezevic: Síla bodu nula
Slibné téma i vypravěč se silným příběhem, škoda že to dokonale zabila forma, kdy se ze sdělování myšlenek stala exhibice s fotografiemi z dovolených…
Jakub Dvorský: Nezávislé hry
Další slibné téma, hry jsou fenomén, ale Jakub Dvorský nám monotónně odprezentoval několik obrázků z her a o fenoménu jako takovém jsme se nedozvěděli v podstatě nic. Přednáška naopak potvrdila všechny ty známé stereotypy, že počítačové hry jsou vlastně jen ztráta času (což tedy v mnoha případech nejsou, ale tady jsme se to nedozvěděli).
Skvelá přednáška, která ještě více vystavila do nepříjemného kontrastu okolní „živá“ vystoupení.
Aleš Zemánek: Motivační paradoxy 
Už jsem trochu únavou ztrácel pozornost, a tak mě tento podnikatelský příběh nijak nezaujal. A o motivaci tam toho taky moc nebylo, ale je možné že chyba byla na mém přijímači.
Zuzana Derflerová – Brázdová: Co musí umět expert v terénu? 
Jednička za skvělý suchý humor a za dokonalou katarzi při přechodu z humorných historek do stoprocentně vážných témat o setkání se smrtí. Jen se tam nějak vytratily ty stereotypy.
Pavel Fajt: DrumTrek
Nádhera na závěr, tohle mám rád a Pavel Fajt byl skromný a soustředěný a naboural stereotyp o bicích jakožto doprovodném nástroji.
Shrnutí přednášek:
6 skvělých, inspirativních a bourajících stereotypy (Botlík, Šedá, Franz, Polčák, Paton, Veselská)
3 výborné, ale spíš oddechové (Mikotová, Fajt, Derflerová)
3 průměrné (Barton, Turek, Kniezevic)
3 opravdu slabé (Dvorský, Zemánek, Mathur)
+
4 velmi dobré TED talks
K tomu bezchybná organizace a catering (ale cokoli než bezchybnost bych za tu cenu neočekával) a samozřejmě výborní lidé na networking.

Sečteno a podtrženo, vzhledem k tomu, že jsme se na TEDx dostali zdarma jako hosté, tak se jednalo samozřejmě o skvěle strávený čas. Pokud bych si měl vstupenku sám zaplatit, tak 950 Kč by pro mě asi bylo dobře investovaných, ale dokážu si představit, že některým lidem by některé nepříliš povedené přednášky mohly za tuto cenu vadit. U těch tří opravdu slabých bych na akci zdarma typu barcamp mávl rukou, u TEDx bych je ale nečekal a snad si z nich vezmou pořadatelé ponaučení.

Organizátorům každopádně patří dík za vynaloženou energii a budu se těšit na další ročník!

Videa z přednášek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six − six =