Nejen restaurace, mobil či řemeslník. I dobročinnost by se měla doporučovat

Bývá zvykem, že firmy i jednotlivci bývají na konci roku a před Vánocemi ochotnější než jindy přispět na dobročinnost. Pokud patříte mezi ně, ale nejste si jisti, kterou organizaci, aktivitu nebo jednotlivce má smysl podpořit, můžete se nechat inspirovat následujícím článkem. Obecně je vždy dobré si zjistit, jaké organizaci a na co chcete přispět, protože v efektivitě a ve smysluplnosti jednotlivých aktivit jsou propastné rozdíly – v žádném případě ale nelze všechny neziskové, dobročinné či charitativní organizace házet do jednoho pytle a jako kdekoli jinde platí, že čím více informací máte, tím je vaše rozhodnutí odpovědnější. A stejně jako si lidé doporučují dobrou restauraci, značku mobilu nebo dobrého truhláře, měli by si doporučovat dobrou a osvědčenou dobročinost. Zde jsou má doporučení, většina z nich je navíc podložena osobním kontaktem a dobrou zkušeností z minulosti:

Amnesty international je organizace, která se velmi efektivně a účinně bojuje proti porušování lidských práv všude na světě. Několik dobrovolníků AI znám osobně a důvěřuju jim. Amnesty můžete pomoci i jinak než finančním darem – nejjednodušší způsob je například napsat dopis v rámci některé z jejich kampaní. Aktuálně probíhá maraton v psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Dopisy ze zahraničí pomáhaly v dobách nesvobody i českým vězňům svědomí a jsem rád, že česká AI tímto způsobem naši svobodu posílá dál.

Hnutí Duha je organizací, na které oceňuju zejména schopnost dlouhodobě působit ve vrcholné sféře a hledat spojence pro účinné změny zákonů ve prospěch životního prostředí. Jejich časopis Sedmá generace čtu stejně pravidelně jako Respekt nebo Forbes – protože se dokáže věnovat tématům, které jiní přehlížejí. A nově obnovená Škola občanské iniciativy vychovává další sebevědomé a aktivní občany, kterých potřebujeme stále víc. Před deseti lety jsem tuto sérii kurzů u Hnutí Duha absolvoval taky a hodí se mi dodnes. Pokud jste aktivní občan a chcete se naučit plno užitečných věcí, určitě se na Školu občanské iniciativy přihlašte.

Nesehnutí, to je pro mě zejména jejich legenda českého aktivismu Milan Štefanec (více o něm v tomto skvělém rozhovoru). Líbí se mi zejména jejich aktivity na Kavkaze a v Podněstří, kdy se v těchto zajímavých, krásných a zároveň neklidných regionech snaží pomáhat místním budovat občanskou společnost.

Iuridicum Remedium je méně známá, ale možná o to důležitější organizace. Jejich podpora je pro mně osobně jakýmsi korektorem svých vlastních aktivit – jak profesně, tak v rámci projektů e-demokracie a otevřených dat se snažím prosazovat nápady, které vedou k jednoduššímu či efektivnějšímu využívání internetu, což ovšem může někdy přinášet situace, ve kterých je ohroženo soukromí či jiná lidská práva. Jejich program Lidská práva a technologie se snaží upozorňovat na problémy, které v tomto směru s sebou rozvoj internetu a dalších moderních technologií nese a přestože to možná není příliš sexy téma, ani to není mediálně vděčné, jsem rád, že tady jsou. Mimo to se věnují např. také právní pomoci obětem exekucí a dalším tématům.

Protikorupční platforma několika neziskových organizací, koordinovaná Ekologickým právním servisem, je aktuálně z mého pohledu nejambicioznější plán, jak vylepšit stav Česka v devíti klíčových protikorupčních oblastech. Osobně znám většinu lidí, kteří se na činnosti platformy podílí a na rozdíl od pozitivní evoluce či jiných pochybných aktivit jim v tuto chvíli stoprocentně důvěřuju. Ekologický právní servis jako takový je potom z mého pohledu velmi efektivní organizací, která dokáže občanům účinně pomáhat při často nesouměřitelných soubojích s úřední zvůlí, nejen v oblasti životního prostředí. A navíc je s nima zábava :)

Open knowledge foundation je celosvětově působící nadace, která se snaží prosazovat a podporovat svobodné šíření znalostí, otevřených dat a informací. Tohle téma pro mě představuje jednu ze zásadních společenských změn a zatím všechny příležitosti, při kterých jsem se s OKFN setkal, mě v tomto přesvědčení utvrzují. Aktivity OKFN jsou pro mě zdrojem inspirace při přemýšlení o tom, čemu má smysl se věnovat, jak se mění svět a jak je možné na těchto změnách participovat.

Občanské sdružení Brnění, což je zejména „profesionální občan“ Matěj Hollan a asi pět lidí okolo, si podporu zaslouží pro naprosto nejvyšší efektivitu vynaložených investic (a.k.a. ROI). Z transparentního účtu si jednoduše můžete vyčíst, za jakých podmínek Brnění funguje, přesto se mu daří rovnocenně bojovat s hazardní mafií, neochotou poskytovat informace na všech stranách nebo lidskou apatií. Jo, a navíc je s nima zábava :)

Nejsou vám protikorupční, ekologické nebo aktivistické organizace blízké, ale máte naopak rádi sport? Najděte si nejbližší tělocvičnu, zeptejte se, kdy je tam cvičení pro nejmenší děti s rodiči a poptejte se cvičitelek, co by se jim hodilo. Každý míč, švihadlo nebo žíněnka udělá dětem radost a vy budete mít dobrý pocit, že jste pomohli navést děti ke zdravějšímu životnímu stylu.

Máte doma starý iPad a kupujete si nový? Nebo jste si ho koupili, ale zjistili jste, že vám vlastně k ničemu není? Najděte si nejbližší speciální školu a věnujte jim ho. Asi jen málokdo si dokáže představit, jak tyhle „hračky“ dokáží ulehčit život vyučujícím dětí se speciálními potřebami, mentální retardací nebo s autismem. V rámci komunity iSen se snaží všichni zainteresovaní sdílet zkušenosti o tom, jak iPady pomáhají. Speciální aplikace i obyčejné hry, omalovánky nebo imitace hudebních nástrojů obrovsky obohacují výuku těchto dětí a v neposlední řadě zjednodušují život učitelkám, které namísto nekonečného kopírování a vystřihování omalovánek mohou pracovat přímo s dětmi. Nevěřili byste, jak jeden jediný iPad dokáže pomoci. Ukázka toho, jak iPad dokáže pomáhat, najdete např. zde: http://www.youtube.com/watch?v=31yEs9itueE

Už v létě na své narozeniny jsem na sociálních sítích psal výzvu na pomoc uprchlíkům z válkou zmítané Sýrie. Situace se nijak nelepší, uprchlíků přibývá a peněz na zajištění jejich základních potřeb je stále málo. V Česku pomoc organizuje Člověk v tísni v rámci akce SOS Sýrie, kde můžete pomoci třeba i darovací SMSkou. Pokud byste chtěli pomoci někomu konkrétnímu, lidé z komunity v Česku žijících Syřanů shánějí pomoc pro děti i dospělé, kteří jsou v Česku na léčení. Český stát jim sice v rámci mezinárodní pomoci hradí lékařskou péči, bez které by měli jen malou naději na přežití, ale jinak jsou zde v Česku bez prostředků. Klárka se s lidmi ze syrské komunity v Česku zná osobně a pokud byste chtěli ať už finančně, nebo nějakým drobným dárkem těmto lidem pomoci, kontaktujte ji.

A pokud vám nejsou blízké jakékoli organizace, ale chtěli byste pomoci konkrétnímu člověku zlepšit jeho život, bez ohledu na to, jak daleko žije a co to přinese vám, odkážu vás do gruzínské vesnice Pankisi. Zuza Orságová z valašského Zubří zde už několik let učí angličtinu a denně se setkává s lidmi, kterým zkorumpovaný a chudý stát nedokáže dostatečně pomoci. Pár stovek umožní například nadané, ale chudé Marice dostudovat na univerzitě, paní Belu zaplatit léčení plotýnek nebo jedné chudé rodině opravit střechu. V Gruzii jsou ceny podobné našim, ale lidé odkázaní na práci ve státním sektoru, jako jsou třeba učitelé, si vydělají maximálně 2 nebo 3 tisíce korun, důchody jsou potom ještě nižší. Klárka se se Zuzou dobře zná a zájemcům o pomoc předá příběhy konkrétních lidí, kterým každá koruna dokáže výrazně pomoci v tíživé životní situaci – stačí napsat na klara.bazantova@gmail.com. Nejedná se o aktivitu žádné organizace, ale jen prostou lidskou pomoc člověka člověku. A proč? Protože všechno co v životě uděláte, se vám jednou vrátí.

Vybrali jste si? My s Klárkou ano. Krásné Vánoce!