Lidi od netu jdou po zelené – Geek goes green!

Nechci tímto textem přesvědčovat vás, kdož jste už nad svou volbou přemýšleli a došli k závěru, že dáte hlas některé z jiných stran. Chtěl bych ale oslovit ty, kteří stále váhají, a zelená barva je pro ně jednou z variant. Třeba vás stejně jako mě potěší společnost, do které se svým hlasem pro Zelené dostanete.

Skutečnost, že Stranu zelených podporují hudebníci, spisovatelé, intelektuálové nebo herci, je obecně známá a podpora osobností jako Václav Havel, Olga Sommerová, Ladislav Smoljak, Michal Viewegh, Tomáš Hanák, David Vávra, Lenka Dusilová, Jindřich Štreit a dalších není žádnou novinkou. Dokonce si myslím, že žádná ze stran se takovým množstvím osobností, které za ní stojí, nemůže pochlubit.

V posledních dnech se ale svou podporu Straně zelených nebáli dát najevo i lidé z úplné jiné části společenského spektra – a abych řekl pravdu, vůbec jsem to nečekal.

To, že volí Zelené, se nebáli veřejně prezentovat osobnosti z oboru, ve kterém se pohybuju, tedy lidé okolo internetu: podnikatelé, grafici, programátoři nebo publicisté. Na Twitteru nebo na Facebooku vyjádřilo podporu Zeleným velké množství lidí, kterých si velmi vážím – ať už proto, že je znám osobně, nebo proto, že vidím práci, která za nimi za mnoho let nejen na českém internetu zůstává.

Jsou mezi nimi Marek Antoš a Ján Simkanič (Internet Info), Josef Šlerka, Matěj Novák a Adam Zbiejczuk (Ataxo), David Špinar (H1.cz), Lukáš Otevřel a Ondřej Karpaš (Reklamní klinika), Jan HandlDavid AntošMartin Michálek,Karel MinaříkJiří TvrdekJan VančuraVlastimil OttBohdan GanickýLukáš GregorSylva FicováJan BočekJenda PerlaMichal Valoušek a další. Z mého pohledu víc než zajímavá společnost.

A co vlastně mají tito lidé společného? Mnohokrát dokázali, že se v tomto složitém světě umí velmi dobře orientovat a uvědomovat si jeho příležitosti a hrozby. Že je jim vlastní hledání nových a neprobádaných cest do budoucnosti, která je nejen na internetu více než nejistá. A také že to, co dělají, přesahuje svým významem sobecký a osobní zájem jednotlivce.

Nemusíte se mnou souhlasit, ale mám pocit, že stejnou charakteristikou by se dalo popsat i to, co dlouhodobě prosazuje Strana zelených.

Jsem přesvědčen i o tom, že každý jednotlivec, zmíněný v tomto článku, má vůči Zeleným a jejich programu nespočet výtek a připomínek nebo nesouhlasí s některými jejich kroky. Kritický pohled je obvykle nutnou podmínkou toho, aby se člověk mohl v tom co dělá rozhodovat správně, rozhodování o tom komu dát hlas ve volbách nevyjímaje. Přesto jim ale skrz toto kritické síto prošel názor, že hlas pro Stranu zelených je tím nejméně ztraceným.

Říkáte si, že je to ode mne všechno trochu naivní? Možná máte pravdu. Mnoho kroků, kterými chceme měnit tento svět k lepšímu, je ve své podstatě naivních.

Vždycky dám ale raději přednost lehce naivní a nejisté cestě dopředu, než jistotě přešlapování na místě, případně dokonce návratům zpět, které mi z mého pohledu nabízí jiné strany.

Jsem rád, že nejen pro mě vede cesta dopředu po zelené.

Zkuste dát svůj hlas Straně zelených i vy. Má to smysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − two =