Holky co mění svět

Mít odvahu vzít osud do vlastních rukou, jít za svým snem a pustit se do nejistého světa podnikání. Na to člověk musí být kus chlapa, že? Ale počkat, kolik chlapů v mém okolí se v poslední době do nějakého podnikání pustilo? Nepočítám-li čistě internetové známé, tak vlastně nikdo. Zato u holek je tomu jinak. Hned pět z nich se v mém okolí v poslední době vrhlo na podnikání. Prosím seznamte se: pětice žen, které mění svět.

Jen kavárna, vlastně nic víc

Moje sestřenice Hanka studovala v Kanadě i v Chile, mluví x jazyky a všichni v rodině si mysleli, že po promoci nastoupí na dobře placené místo v bance. Hanka promovala před dvěma měsíci, ale do banky jí to netáhlo ani náhodou. S kamarádkou Dominikou si chtěly splnit sen, a včera si jej také splnily. Ve Vršovicích si otevřeli Cafe Jen, milou a útulnou kavárnu na Kodaňské 37. Pražáci tak mají jedinečnou možnost pomoci Hance přesvědčit naši babičku, že plnit si sny je cennější než pracovní místo v bance ;)

Jsme odtud, vlastně „odtadyma“

Paní Kateřina má doma v malé vesnici u Vsetína menší farmu, k tomu několik dětí různého věku a navíc je ve svém volném čase ve své obci místostarostkou. To jí však překvapivě den zcela nezaplnilo a tak přemýšlela, jak využít zkušenosti z pořádání vsetínských farmářských trhů. Nakonec se rozhodla spojit s několika dalšími zemědělci a společně otevřeli ve Vsetíně prodejnu místních produktů s názvem Odtadyma. Příklad funkčního příspěvku lokální ekonomice jako z učebnice: náklady, práce i podnikatelské riziko související s provozem obchodu se rozdělí na více lidí, farmáři navíc získají prostor pro vyšší odbyt a zákazníci se k jejich produkci dostanou častěji než jen jednou za dva týdny na trhu. Katka má v plánu další rozšiřování už tak lahodného sortimentu a zahrává si také s myšlenkou využít vedlejší volnou místnost na malé bistro, které bude vařit jednoduchá jídla z místních potravin. Těším se!

Ranní zpráva: žijte zdravě!

Hlas Klárčiny sestřenice Katky jste mohli slyšet několik let na jednom místním rádiu, na kterém četla zprávy a počasí. Vloni Katka dala brzkému vstávání pro ranní vysílání sbohem a otevřela si ve Zlíně obchod se zdravou výživou, o kterou se už delší dobu zajímala. Lidé si tam cestu nachází, tržby rostou a Katka je víc než spokojená. I když musí občas vypomoci za pultem i další členové rodiny a člověk se celý den nezastaví, na „prestižní“ práci v rádiu si už skoro nikdo nevzpomene.

Jen si tak trochu přivydělat…

Slečna Markéta původně začala dělat přímý prodej jen jako přivýdělek při své práci ve škole. Prodávat kosmetiku a drobné doplňky do kuchyně jí však jde natolik, že se rozhodla od nového školního roku do školy chodit už jen vypomáhat na dva dny v týdnu a zbytek času věnovat svému mikropodnikání. „U dětí si odpočinu od zákaznic a u zákaznic zase od práce s dětmi,“ říká o svých plánech. Tak nezbývá než držet palce, aby to přesně takto vyšlo.

Co takhle vylepit pár letáků?

Starost o dvě děti a k tomu studium sportovního managementu doplnila kamarádka Eva nabídkou služeb tenisového trenéra v klubu, kam si docházela zahrát. Vylepila po okolí letáky, rozdala je lidem v klubu a zbytek udělala šeptanda – a po několika měsících už tráví na kurtu pět a více hodin denně. Trénuje hlavně děti a evidentně ji to jde, do klubu se hlásí noví a noví zájemci, na kurtech to žije a odtud už není daleko k nápadu to podnikání zase rozšířit.

Třeba ne všechno vyjde tak, jak si každá z nich plánuje a přeje. Přijdou horší časy, přijde chuť to zabalit. Anebo se dostaví úspěch, radost ze spokojených zákazníků a dobrý pocit z každého drobného úspěchu.

Nic z toho ovšem nepřijde, pokud to člověk nikdy nezkusí. Smekám před jejich odvahou, držím jim palce a ptám se: kdo se přidáte jako další k těm, kdo mění svět?